OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
Oficiálny štandard

Oficiálny štandard

Štandard F.C.I. číslo
7

Názov plemena
Erdelteriér

Originálny názov plemena
Airedale terrier

Krajina pôvodu
Veľká Británia

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 3 - teriéri.
Sekcia 1 - veľkí a strední teriéri.

Použitie
spoločník, strážnik.

Celkový vzhľad
svalnatý, pohyblivý, vzhľadný kompaktný pes, bez náznaku nohatosti alebo prílišnej dĺžky tela.

Povaha
otvorený a dôveryhodný, priateľský, odvážny a inteligentný pes. Za všetkých okolností je ostražitý, neútočný, ale tiež nebojácny.

Temperament
odvážny výraz, rýchly, vždy pripravený ku akcii.

Veľkosť, proporcie, substancie
výška psy: 58-61cm
feny: 56-59cm
hmotnosť: 20-23kg

Hlava a lebka
lebka: dlhá, plochá, neveľmi široká medzi ušami, smerom ku očiam sa ľahko zužuje.
Hlava: je vyvážená (proporcionálna), mozgovňa je približne rovnako dlhá ako tvárová časť hlavy. Hlava je bez vrások.
Stop: sotva znateľný.
Líca: ploché, nevypúlené.
Tvárová časť hlavy je dobre vyplnená pred očami, nie miskovite prepadnutá alebo preliačená pod očami, ale jemne modelovaná, takže nemá kuželovitý alebo nepekný vzhľad. Horná a dolná čeľusť je silná, hlboká, mocne osvalená, ale hrubá ňucháčová partia je krajne nežiadúca. Nadmerne vyvinuté čeľuste nesmú dodávať hlave oblý alebo v lícach vypuklý vzhľad, avšak prepadnuté líca sú tiež nežiadúce.

Oči
tmavé, malé, nevystupujúce, typicky teriérskeho výrazu, odvážneho a inteligentného pohľadu. Svetlé oko alebo drzý pohľad je nežiadúci.

Uši
Tvaru písmena "V", nesené po stranách hlavy, dopredu klopené, malé, veľkosťou zodpovedajúce veľkosti psa. Línia lomu je trochu nad rovinou mozgovne. Úplne plocho zavesené ucho je rovnako ako ucho príliš vysoko nasadené veľmi nežiadúce.


Nos
čierny

Pysky
priliehavé

Zuby
Zuby sú silné. Čeľuste sú tiež silné. Skus je nožnicový. Tomuto skusu so dáva prednosť, ale tiež kliešťový skus je povolený. Predkus aj podkus je neželateľný.

Krk
Suchý (čistých línií), osvalený, primeranej dĺžky a sily (nie hrubý), postupne so rozširuje do pliec. Je bez laloku.

Hrudník
hlboký (dosahuje približne ku lakťom), nie však príliš široký. Rebrá dobre klenuté, u tzv . krátko zviazaných (tj. krátkych a kompaktných) jedincov a u psov s dobre vyvinutými a rozloženými rebrami je badateľná iba krátka vzdialenosť medzi rebrami a panvou. Ak je pes dlhý, prejaví sa v tejto partii istá ochabnutosť.

Chrbát
Chrbát je krátky, silný, priamy a rovný. Nevykazuje žiadne známky ochabnutosti.

Chvost
vysoko nasadený a veselo nesený, nie pretočený nad chrbát. Je náležite silný, zodpovedajúcej substancie. Primerane sa kráti*, takže jeho koniec je približne vo výške tylového hrboľa na lebke. (*Kupírovanie chvosta je v rámci celej EÚ zakázané).

Hrudné končatiny
Lopatky sú dlhé, správne uložené (vŕšky lopatiek smerujú šikmo dohora a vzad, pričom plochými časťami priliehajú ku hrudníku). Voľné horné končatiny sú dokonale rovné, náležite silných kostí. Lakte sa kyvadlovite pohybujú pozdĺž dlhej osy tela, pri pohľade zboku sú voľné

Panvové končatiny
stehná sú dlhé a silné, holene osvalené, priehlavky správne zauhlené, nevytočené ani von, ani dnu. Päty sú nízko pri podklade a sú rovnako ako ostatné časti končatín pri pohľade zozadu rovnobežné.
Laby: malé, okrúhle a uzatvorené, so silnými nášlapnými vankúšikmi, ktoré sú pekne pružné, a s primerane klenutými prstami. Nie sú ani vybočené, ani vbočené.

Osrstenie
tvrdá, hustá a hrubá, nie tak dlhá, aby bola otvorená. Je rovná a priľahlá, pokrýva telo aj končatiny. Krycia srsť je tvrdá a hrubá, silná, podsada je kratšia a mäkšia. Najtvrdšia srsť sa krúti alebo je zvlnená. Kučeravá alebo mäkká srsť je nežiadúca.


Farba srsti
na tele je čierne alebo prekvitnuté (tzv . grizzly) sedlo, ktoré začína na vrchole krku a končí na špičke vrchnej strany chvosta. Ostatné partie tela sú sfarbené trieslovo. Na ušiach je trieslo často tmavé. Tmavé tieňovanie sa môže objavovať aj na bokoch a spodnej strane krku a po stranách na hlave. Niekoľko bielo sfarbených chlpov na hrudi, medzi hrudnými končatinami, sa pripúšťa.

Spôsob chôdze
končatiny so pohybujú priamo vopred. Hrudné končatiny sú v pohybe voľné, pohybujú sa rovnobežne s bokmi tela. V boku tvoria hrudné končatiny predĺženie rovnej hranice prednej fronty, labky sú od seba práve tak ďaleko, ako lakte. Dopredná sila pohybu vychádza z panvových končatín.

Vady
všetky odchýlky od vyššie uvedených požiadaviek sa hodnotia ako chyby, ktorých závažnosť musí byť posúdená presne podľa stupňa ich vyjadrenia.

Poznámka
psy (samci) musia mať dva normálne vyvinuté semenníky zostúpené v miešku.  

Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok