OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
O erdeloch

Na tejto stránke nenájdete štandardy medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) - ten je na samostatnej sekcii tejto stránky.

V tejto časti chcem skôr priniesť svoje subjektívne názory a postrehy, možno niektorí s niečím nebudú súhlasiť (napište mi o tom :-)).

Erdel

- je schopný všetkého  

V literatúre, na internete som preštudoval veľa článkov o erdeloch. V časti o jeho využití som sa stretol s asi všetkými  možnými oblasťami, kde je možné psa použiť. Pôvodné využitie ako poľovný pes (durič, prinášač, dohľadávanie zveri, uvádza sa lov vydier, dokonca medveďov) sa časom rozšírilo o služobného psa. Čítal som tiež niekoľko článkov o erdelovi ako vojenskom psovi na prinášanie správ a vyhľadávanie ranených. Erdel sa dnes využíva ako lavínový pes a pes na vyhľadávanie ľudí v ruinách budov. Erdel je pes vhodný na canisterapiu, používa sa ako vodiaci a asistenčný pes a najmä je to úžasný spoločenský a strážny pes. Takže erdel je naozaj schopný všetkého .....

- je kontaktný pes

V žiadnom prípade nedoporučujem erdela pre chov v kotci. Erdel je kontaktný pes, t.j. musí byť v stálom kontakte so svojim pánom (svojou svorkou). Erdel má stály prehľad kde sa jeho pán pohybuje  a snaží sa byť v jeho bezprostrednej blízkosti, stále pohľadom kontroluje situáciu. Je nielen pozorovateľom svojho okolia ale veľmi rád je súčasťou diania okolo seba, je priamym aktérom prebiehajúcich udalostí. Erdel je ideálny pre ľudí, ktorí pracujú doma alebo môžu svojho erdela mať so sebou v práci (kde sú na to vhodné podmienky). Erdel by asi ťažko znášal 10 hodín samoty doma, kým sú jeho páni v práci. "Kontaktnosť" sa vždy prejavovala na našich erdelkách i tak, že keď prišli k nám, sadli si alebo ľahli tak, aby sa nás aspoň trochu dotýkali. Erdelka si často ľahne priamo na moje nohy, alebo keď príde ku mne, tak si položí hlavu na kolená a vystruhne jeden zo svojich neopakovateľných odzbrojujúcich pohľadov. Doma si vždy ľahne na také miesto aby mala ideálny výhľad na všetkých a mala prehľad o činnosti doma. Ak sme v iných častiach domu, tak si nás priebežne chodí skontrolovať, čo zaujímavé robíme a či sa netreba pridať alebo s niečím pomôcť. Niekedy sa stretávam s konštatovaním majiteľov psov rôznych plemien, že sa ich pes urazil, zaliezol na hodinu do brlohu a otočený chrbtom nekomunikoval. Tak niečo takéto od erdela nečakajte. Je to pes závislý na kontakte, komunikácii. Je to permanentný optimista.

- a jeho denný režim

Nielen pre erdela ale pre každého psa je dobrá pravidelnosť, relatívne stály režim, bez zásadných zmien. Takýto poriadok sme sa snažili vniesť do života aj našej Berry a tým sme si vlastne na pravidelnosť zvykli aj my sami. Berry v súčasnosti funguje "ako hodinky", niekedy keď stratím prehľad o čase, Berry mi hneď pripomenie čo by malo nasledovať. Ranné vstávanie sa ustálilo na 07,00 v pracovné dni aj počas víkendov. Do 08,30 je Berry vonku na dvore kým my absolvujeme všetky ranné prípravné práce a spoločne o pol deviatej odchádzame do práce. V práci celé doobedie Berry spí, k aktivite sa dostáva cca o 14,30 (skoro úplne na minútu presne). Počas dňa sa voľne pohybuje po kancelárii na poschodí, presúva sa podľa potreby, rada spí za gaučom. O 15,00 odchádzame domov, je to cca 50 minútová prechádzka, pomalou chôdzou hodinová. Do večera je potom Berry na záhrade, dnu je od siedmej-ôsmej. Spáva vždy doma. Buď vo svojom brlohu v chodbo-kuchyni alebo na huňatom koberci v obývačke. Počas horúceho leta v chodbe priamo na podlahe. (pokračovanie)ˇ

Zaujímavé video z ANIMAL PLANET

Myšlienka na záver: Čo je lepšie ako erdel ? Dvaja erdelovia !

Pripravujeme:

Erdel

- a výcvik

- vlastnosti podľa literatúry a ako je to naozaj 

 

 

 

Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok